Léto v Regionu Říčky v Orlických horách


Hledejte poklady  v "Zakletých Říčkách"
 

Geocaching_3_smallV Říčkách si během léta a podzimu můžete vyzkoušet nevšední aktivitu snoubící dobrodružství, prospěšnou fyzickou aktivitu a pobyt na čerstvém vzduchu. Na malé i velké dobrodruhy tu čeká geocachingová hra s tajemným názvem Zakleté Říčky.

Hledat budete celkem devět skříněk s pokladem, tzv. „kešek“, rozmístěných v Říčkách i blízkém okolí. Pátrání vás zavede na nejzajímavější místa zdejší přírody - do lesů i na vrcholky kopců či poblíž válečného dělostřeleckého opevnění. 

Ke hledání potřebujete jen GPS navigaci (v mobilním telefonu či jako samostatné zařízení) a záznamový arch s mřížkou. Ten, kdo objeví alespoň 6 či všech 9 kešek získá slevový poukaz v hodnotě 10% či 20% do lanového centra v Říčkách.

Hra je oficiálně spuštěna od 10. srpna 2012. « více informací zde »

 

O Říčkách v Orlických horách

Region_Ricky_leto

Horská vesnice pod hřebenem Orlických hor je i v létě ideální destinací pro trávení volného času a zároveň výchozím bodem pro nesčetné množství výletů za historií a kulturou Orlicka. Již po dlouhá léta si uchovává tradice a tradiční řemesla, typická právě pro tuto oblast. Prostřednictvím historických památek a regionálních muzeí poznají návštěvníci blíže současnou i minulou tvář Regionu Říčky i blízkého okolí.

Přírodní krásy Orlických hor se hodí pro klidné, odpočinkové procházky, ale také cykloturistiku či treking. Pro letní návštěvníky je zajištěn provoz lanové dráhy ve Ski centru Říčky. Díky svému ukončení na hřebeni hor nabízí překrásné panoramatické výhledy do celého okolí. Vyzkoušet je možné i lanový park.

 

 

 

Kam vyrazit na výlet?

Zakletý či Anenský vrch, Masarykova chata, Komáří vrch a pevnost Hanička. To je jen pár tipů, kam v okolí Říček vyrazit na výlet.

Pěticestí na hřebeni Orlických hor je ideálním výchozím bodem pro běžkařské výlety, v létě pak křižovatkou spojující hned několik turistických tras. 

Jednou z nich je i známá Jiráskova cesta. Nejdelší turistická trasa ve Východních Čechách v celkové délce 161 kilometrů protíná významné body zdejšího regionu a seznamuje tak turisty s nejznámějšími turistickými místy.

Cílem většiny výletníků je často vyhledávaná tvrz Hanička. Byla významnou součástí bývalého pohraničního opevnění před druhou světovou válkou. Dnes slouží jako muzeum. Kromě samotné prohlídky na návštěvníky čeká také stálá expozice zbraní a vojenské techniky. Tvrz je přístupná z odstavného parkoviště poblíž osady Panská pole – Hanička. Dále se zájemci již musí vydat pěšky (cca 30 minut chůze). Pevnost Hanička je připravená i na pomoc cyklistům, disponuje náhradními díly a je tak schopná zajistit další pokračování ve výletu. Tvrz je přístupná od května do října.

Rozhledna Suchý vrch původně sloužila jako vodárna. V současnosti se řadí mezi největší rozhledny v Orlických horách.  V její blízkosti jsou po dobu sezóny udržovány hned tři běžkařské trasy. Krásný výhled do okolí ale uspokojí i ty, kteří se na rozhlednu vydají v létě pěšky. K dispozici je turistům místní bufet. Známá Kramářova chata, která sousedí s rozhlednou, je po požáru z roku 2003 v rekonstrukci. Prvním návštěvníkům se otevře v červenci 2012.

Anenský vrch, který se nachází přímo na hlavním hřebeni Orlických hor, je dalším oblíbeným turistickým cílem regionu, a to po celý rok. V roce 2010 zda byla slavnostně otevřená rozhledna Anička. Ta umožňuje shlédnout celé okolí a je pro zájemce přístupná celoročně. Komáří vrch se nachází na trase Jiráskovy cesty. Poblíž této přírodní rezervace se kromě zachovalé přírody nachází také části hraničního opevnění, vybudovaného před druhou světovou válkou.

Zemská brána je přírodním útvarem podél údolí řeky Divoká Orlice. Romantické údolí s balvanitým řečištěm, místy skalnaté, je obklopeno lesy i loukami. Stejně jako v případě ostatních turistických cílů je i podél řeky možné narazit na pozůstatky československého opevnění.

Masarykova chata na Šerlichu je ideální pro zimní i letní výlety. Chata je otevřená celoročně a vedle restaurace nabízí i ubytování.  Krásný výhled do okolí, ale i přírodní rezervace prales Bukačka, to jsou nejčastější důvody častých návštěv turistů.

Dělostřelecká tvrz Bouda vznikla jako součást hraničního opevnění. V současné době slouží jako muzeum, vnitřní uspořádání a podoba jsou však téměř totožné s původním stavem. Návštěvníci se mohou těšit na pět železobetonových bunkrů, včetně rozsáhlého systému podzemních chodeb. Odlišným potřebám zájemců se provozovatelé snaží vyjít vstříc hned pěti různými prohlídkami, ty se liší především ve své délce. Bouda je zpřístupněná od května do října.